Vlastnosti, výhody a nevýhody drevených podláh image 0

Vlastnosti, výhody a nevýhody drevených podláh

Drevo je z prírodných materiálov najobľúbenejšie. Dobre tlmí zvuk aj izoluje. Vyznačuje sa výbornými tepelnými a izolačnými vlastnosťami, čo je jeden z dôvodov, prečo sa vďaka moderným technológiám spracovania a úpravy jeho odolnosti, stáva čoraz vyhľadávanejším materiálom používaným pri výrobe podláh.

Drevo je veľmi špecifický, živý materiál - v priestore pracuje podľa podmienok, v ktorých sa nachádza. Reaguje na relatívnu vlhkosť vzduchu a na teplotu. Dá sa ľahko opraviť - stačí poškodené miesto prebrúsiť, znova ošetriť novým náterom laku resp. oleja.

Drevené podlahy sa používajú už veľmi dlho v najrôznejších interiéroch. Do domovov prinášajú teplo vďaka svojmu prirodzenému a upokojujúcemu vzhľadu. Drevená podlaha patrí medzi nadčasové prvky interiéru, jej farebnosť, kresba dreva určujú štýl a ovplyvňujú celkový výraz interiéru.

Trh ponúka z konštrukčného hľadiska niekoľko druhov drevených podláh.: drevenú palubovku, parkety, plávajúce drevené podlahy.

Pod drevenou podlahou si väčšina ľudí predstaví parkety. Do rovnakej kategórie však patria aj doskové a palubové podlahy.
Drevené palubovky (kladené natesno alebo spojené drážkou) sa vracajú do starších domov aj do novostavieb. Masívne dosky povrchovo upravené olejom, lakom sú neprekonateľné pri chôdzi naboso. Pre náročnejší spôsob údržby sa nehodia do vstupných priestorov alebo kuchýň, ideálne sú v obývacích izbách, spálňach a najmä v detských izbách.
Palubovka znesie krátkodobo aj vyššiu vlhkosť, ak je zabezpečené dokonalé vetranie, nemôžeme však nechať vodu príliš dlho pôsobiť na povrch.

Do popredia sa dostávajú dvojvrstvové parkety, moderné masívne parkety alebo veľkoplošné drevené trojvrstvové plávajúce podlahy. Ich nášľapnú vrstvu, ktorá je chránená lakom, olejom alebo zostáva prírodná tvorí tvrdé drevo rôznych druhov. Lacnejšie drevené podlahy majú túto vrstvu z drevenej dyhy, pri drahších typoch je vrstva dreva hrubá 4mm, to znamená, že ju možno brúsiť a renovovať. Stredná vrstva je z mäkkého dreva nalepená priečne a spodná je tzv. protiťahová taktiež z dreva, ktorá podlahe dodáva tvarovú stabilitu. Namiesto klasických parketových dielov s perom a drážkou sa pri tomto systéme používajú suché mechanické zámky, ktoré zabraňujú neskoršiemu vzniku viditeľných škár typických pre drevené parkety.
Tento typ drevených podláh dokazuje, ako výrazne sa navzájom ovplyvňujú drevené a laminátové podlahy, pri ktorých sa prvýkrát stretávame so zámkovým systémom.

Dnes sú v ponuke aj podlahy z exotických drevín - sú síce drahšie, ale aj trvanlivejšie, lebo sú zväčša vyrábané z mimoriadne tvrdých druhov. Vynikajú krásou štruktúry dreva a netradičnými farebnými odtieňmi.

Ako vidno, drevených podláh existuje niekoľko typov a rozhodnutie zostáva na samotnom zákazníkovi.
Výber vhodnej drevenej podlahy závisí od mnohých faktorov. Nemôžeme za prvoradé v rebríčku hodnôt stavať financie, lebo aj tie najlacnejšie podlahy sa časom predražia

Čo rozhoduje pri výbere podlahovej krytiny:

 

 • náročnosť a typ prevádzky;
 • kvalita a životnosť;
 • technické podmienky pokládky;
 • štýl a zariadenie domu;
 • údržba
 • veľkosť daného interiéru;
 • hlučnosť;
 • finančné možnosti;
 • estetické cítenie

 

Čo poskytuje klasická drevená podlaha:

 

 • dobré tepelno a akusticko izolačné vlastnosti s vynikajúcim regulátorom vlhkosti vzduchu, ktorý nevyvoláva alergiu
 • vždy neopakovateľný originál podlahy z prírodného materiálu,
 • dlhú životnosť materiálu so zachovaním si svojej hodnoty aj po rokoch,
 • možnosť viacnásobnej renovácie,
 • ako prírodný obnoviteľný zdroj nezaťažuje životné prostredie a poskytuje možnosť recyklácie.
 • drevená podlaha nie je taká hlučná ako laminátová

 

Výhody drevených podláh

Uprednostnenie drevenej podlahy vyplýva nielen zo súčasného módneho trendu, ktorý trvá už niekoľko rokov, ale najmä z jej vlastností. Napr. teplota podlahy a stien je pre tepelnú pohodu človeka dôležitejšia ako teplota vzduchu v miestnosti. Drevené podlahy veľmi dobre tepelne izolujú, a tak ich ľudská noha vníma príjemne. Pritom majú dostatočnú tepelnú priechodnosť, takže sú vhodné v miestnostiach s podlahovým vykurovaním (nie však vo všetkých prípadoch).
Oceniť by sme mali aj schopnosť dreva prijímať a vydávať vlhkosť, čo funguje v obmedzenej miere aj pri lakovaných drevených podlahách. Samozrejme tam, kde vystačíme s drevom upraveným len voskom alebo olejom bude regulácia klimatických podmienok ešte lepšia.

V skratke:

 

 • dobrá tepelná izolácia
 • dobrá zvuková izolácia
 • schopnosť prijímať a vydávať vlhkosť
 • elasticita
 • minimálna horľavosť
 • minimálna elektrická vodivosť
 • možnosť opráv

 

Požiadavkou na kvalitnú drevenú podlahu sú fyzikálne a mechanické vlastnosti dreva - najmä stabilita rozmerov a tvrdosť - lebo najmä tie určujú kvalitu drevenej podlahy a jej životnosť.
Drevené parkety sa pomerne jednoducho čistia, ale raz za niekoľko rokov ich treba prebrúsiť a prelakovať.
U drevenej podlahy z akéhokoľvek druhu musíme počítať s oxidáciou vplyvom denného svetla, keď sa jej odtieň postupom času mení. Na dosiahnutie maximálneho estetického efektu drevenej podlahy je veľmi dôležitá finálna povrchová úprava.

Drevené podlahy sa lepia celoplošne k rovnému a čistému podkladu, pribíjajú alebo ukladajú ako plávajúce podlahy so suchým zámkom. Majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti a dlhú životnosť. Možno ich kúpiť už s povrchovou úpravou - nalakované, naolejované prípadne voskované.
Ak sa na drevenej podlahe prejavilo poškodenie iba v malom rozsahu, oplatí sa rekonštrukcia. Najmenej bolestivým prípadom je prebrúsenie, pretmelenie a následné nalakovanie alebo naolejovanie pôvodnej podlahy. Škáry sa tmelia zmesou drevenej drviny a tmelu. Počas svojej životnosti drevenú podlahu možno niekoľkokrát prebrúsiť a jej povrchovú úpravu obnoviť.

Pri výmene podláh v panelákovom byte alebo v rodinnom dome takmer vždy narazíme na technický problém, ktorý obmedzuje výber novej podlahovej konštrukcie. Je ním hrúbka podlahy. Ak nechceme súčasne s výmenou podláh meniť aj dvere a zárubne, musíme zachovať aj po rekonštrukcii úroveň novej podlahy približne v tej istej rovine. Nanajvýš upravíme dvere ohobľovaním na spodnej hrane alebo podložíme pánty. Drevené podlahy sa vyrábajú v hrúbke od 9mm až 21mm čím sa priblížili hrúbke laminátových podláh.

Drevená podlaha je drahšia, ale má aj dlhšiu životnosť. Je síce náročnejšia na údržbu, je menej odolná voči mechanickému namáhaniu, ale aj napriek tomu je jej životnosť niekoľko desiatok rokov. Počas tejto doby sa dá niekoľkokrát obrúsiť a jej povrch obnoviť. Parketová podlaha z tvrdých druhov driev má, pri správnej údržbe, životnosť dokonca oveľa dlhšiu.
Všimnite si prácu starých majstrov pri niektorej z budúcich návštev niektorého zámku či kaštieľa. Vari akú životnosť bude mať laminátová podlaha, ktorá sa začala používať pred necelými dvomi desiatkami rokov?

Drevo dokáže vytvoriť atmosféru, dať miestnosti charakter. Je to prírodný materiál, príjemný na pohľad i na dotyk... jednoducho, drevo má mnoho predností, pre ktoré je na podlahe odjakživa obľúbené a človek ho využíva vo svojom príbytku dodnes.

Ponuku a výrobcov kvalitných drevených podláh nájdete aj na našej stránke: http://www.podlaha-drevena.sk/

V prípade vašich otázok nás neváhajte kontaktovať , alebo navštíviť našu predajňu na Zlatych pieskoch v OC Styla.

 

\n